Neuygun.Net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

  Sigortasız Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 Şartları

  07.02.2020
  141
  Sigortasız Ev Hanımlarına Emeklilik 2020 Şartları

  TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre sigortasız ev hanımlarına emeklilik gelmesi bekleniyor. Sigortasız ev hanımları 2020 yılında gerekli şartları yerine getirmeleri halinde meclisten çıkacak olası bir 5510 sayılı kanunun değişmesi sonucunda emekli olabilecekler.

  SGK Genel Başkanlığınca TBMM’ye sunulan yasa tasarı geçmesi halinde sigortalı olmayan ev hanımları emekli olma hakkında sahip olabilecekler. Ülkemizde yaklaşık olarak 11 milyon olan ev hanımı için emeklilik haklarının aranması için İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Plan ve Bütçe Komisyonuna bir kanun teklifinde bulundu. Peki bu şartlar nelerdir. Hangi şartlarda sigortalı olmayan ev hanımları emekli olabilir bakalım.

  Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları 2020

  Ev hanımlarının evlilik tarihlerinden itibaren 25 yılı doldurmaları ve 50 yaşını doldurmuş olmaları halinde Meclisten geçecek kanun neticesinde emekli olmaya hak kazanacaklardır. Bunların dışında olarak 7200 gün borçlanmaları gerekli olacaktır. Bu 3 şartı taşıyan sigortasız ev hanımları 2020 yılında emekli olmaya hak kazanmış olacaklarıdır. Daha önceki yıllardan sigorta girişleri ve primleri olan kişiler için ise 2829 sayılı kanun ile prim birleştirme yapılarak emekli olabileceklerdir.

  TBMM Tüketici Başvuru Merkezi Komisyon Başkanı Ali Duman konuyla ilgili olarak önceli günlerde detaylı bir açıklama yapmıştı. Açıklamasında önceki yıllarda sigortası olmayan ev hanımlarına emeklilik şartları ile ilgili olarak başvurularda bulunulmuştu. Ancak bu yıl Meclisten geçmesi olası durumda 1995 yılında evlenen ev hanımları ve öncesinde evlenen sigortasız ev hanımları emekli olabileceklerini söyledi. Bunun yanı sıra aynı kanun tasarısından yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızında yararlanması gerektiğini ifade etti.

  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.

  Neuygun.Net Adresi şok aktüel ürünler, bim haftalık ürünler, a101 aktüel ürünler kataloglarını haftalık olarak inceleyerek kullanıcıları ile paylaşan bir platformdur.